ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Представники влади

Інтерв'ю керуючої справами Херсонської міської ради Валентини Савєльєвої

Валентина Савєльєва

Савєльєва В.Г. – керуюча справами Херсонської міської ради. Це посада, від якої багато в чому залежить організація роботи депутатів міської ради відповідно до законів України „Про місцеве самоврядування в Україні”, „Про статус депутатів місцевих рад”.

Савельєва В.Г. працює в органах місцевого самоврядування з 1981 року, неодноразово обиралася депутатом рад різних рівнів (обласної, районної в місті)

Валентино Григорівно, Ви бачите роботу депутатів зсередини. Як ви оціните рівень професійної діяльності депутатів, які працювали в раді останні 4 роки?

У міській раді попереднього ІV скликання працювали 75 депутатів, які обиралися у 75 округах, а брало участь у виборах, як кандидати в депутати, близько 700 чоловік. Тобто, у кожному окрузі виборці обирали депутата майже з 10 кандидатур. І у обраних депутатів, в принципі, сформувалось усвідомлення того, що раз тебе вже обрали з декількох кандидатів, то треба нести відповідальність перед своїми виборцями. На депутатів такий підхід накладав певний відбиток і багато хто з них і з розумінням, і з бажанням ставилися до виконання депутатських обов’язків. Я вважаю, що депутат, перш за все, повинен бути готовий служити громаді. Тоді він вивчатиме законодавство, консультуватиметься, набуде певного досвіду. У нього буде контакт з виборцями. Саме це є складовими професіоналізму депутатів. Але тільки якщо, ще раз повторюю, у нього є справжнє бажання і потреба служити конкретним людям і приносити користь їм і своєму місту.

Хоч, треба відмітити, що у деяких депутатів опускалися руки, коли вони стикалися з тим, що немає фінансових можливостей для вирішення якогось конкретного питання, яке ставили перед ним виборці. Наприклад, запустити ліфт або відремонтувати дорогу чи дах у будинку. Тоді депутат робив висновок: «Я не бачу сенсу в своїй роботі, оскільки я не можу добитися того, що б в моєму окрузі щось робилося».

Але зрозуміло, що з потреб 75 округів рада обирає пріоритети в рішенні першочергових проблем, адже на всі і одночасно, дійсно не вистачає коштів.

А які, на Ваш погляд, функції міської ради в ідеалі?

На сьогодні функції міської ради визначені законом ”Про місцеве самоврядування в Україні”. Минулого року ми відзначали 15 річницю становлення місцевого самоврядування в нашій країні. У 1990 році був прийнятий Закон, в якому тільки згадувалося про місцеве самоврядування, а з 1997 року діє закон „Про місцеве самоврядування в Україні”. Отже функції місцевого самоврядування визначались відповідно до законодавства. Це стосується і функцій місцевих рад. Головна функція міської ради відповідно до чинного законодавства – це в повному обсязі представляти інтереси громади і забезпечувати гарантоване державою право під свою відповідальність вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

26 березня 2006 року відбулися вибори за партійними списками. Сподіваюсь, що міські осередки партій при складанні списків враховували питання гармонійного представництва в них різних соціальних груп населення міста. На сьогоднішній день відчувається, що партіям складно відібрати людей, які могли б гідно представляти їх в раді. За тими даними, що оприлюднила міська територіальна виборча комісія, у списках партій, які перемогли на виборах до міської ради, переважають представники малого та середнього бізнесу, незначна кількість представників охорони здоров’я, освіти, культури.

Пропорційна система виборів на місцевому рівні стала реальністю. Багато хто вважає, що така система повністю звільняє депутатів від відповідальності по відношенню до виборців. А як у раді Ви плануєте все ж таки вирішувати питання підзвітності депутатів громаді?

Враховуючи те, що перемогли в даному випадку не конкретні особи, а перемогли партії, то партійні організації, які виграли на виборах, по суті, несуть відповідальність за тих людей, яких вони включили в свої списки, коли їх реєстрували кандидатами в депутати. Тому відповідальність за тих, хто потрапив в міську раду повністю лежить на міських партійних організаціях.

Зі свого боку ми інформуватимемо міську партійну організацію про діяльність або бездіяльність депутата. Ми очікуємо певних змін в Закон України „Про статус депутатів місцевих рад”. Якщо до нинішніх виборів діяльність депутата складалася із його роботи в органах ради, якими, в першу чергу є постійні комісії, участі в пленарних засіданнях сесій ради, а також важливою складовою була його робота у виборчому окрузі, яка зокрема регламентувалася Законом України „Про статус депутатів місцевих рад”. Зараз, як відомо, депутати міської ради обрані по багатомандатному виборчому округу у межах всього міста.

Тому ми працюємо над тим, щоб запропонувати депутатам новообраної ради форми роботи, які б забезпечили ефективне виконання ними депутатських повноважень.

Люди, які пройшли в раду, повинні розуміти, що вони є представниками громади і повинні працювати на громаду.

Що ви побажаєте новообраним депутатам?

Щоб вони, по-перше, не соромилися вчитися. Досвід у якоїсь частини депутатів вже є, оскільки чоловік 20 працювали в минулому скликанні, двоє – в позаминулому, деякі були колись депутатами районних в місті рад. А іншим треба вивчати законодавство з питань місцевого самоврядування і гідно представляти інтереси громади.

А що Ви побажаєте громаді?

Перш за все - гідних представників. З одного боку, громадськість обирала депутатів, які представлятимуть її інтереси в міській раді і від імені громади будуть приймати важливі для кожного херсонця рішення, а з другого боку, люди поставлені в такі умови, що їм довелося голосувати за партію. Так от, хочеться побажати виборцям не розчаруватися. Щоб їх інтереси і інтереси депутатів співпали. Хотілося, щоб ці вибори сприяли розвитку нашого міста і додали благополуччя кожному херсонцю.

Бесіду вела Г. Парфьонова

квітень 2014