ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Херсон

Економіка міста за 2007 рік

Інвестиційна та підприємницька діяльність

Інвестиційна діяльність. Протягом 2007 року в економіку міста 2071 підприємством усіх форм власності спрямовано 1570,0 млн.грн. капітальних інвестицій, що становить 38,1% від обсягу капітальних інвестицій освоєних по області.

Переважну частку з них, як і в минулі роки, становили інвестиції в основний капітал.

За 2007 рік підприємствами та організаціями за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 1026,9 млн.грн. інвестицій в основний капітал, що на 15,4% більше ніж заплановано Програмою.

У загальному обсязі інвестицій в основний капітал вагому частку (25,8%) освоєно підприємствами транспорту та зв’язку. У розвиток промислових підприємств інвестовано 18,7% усіх інвестицій в основний капітал, торгівлі – 16,8%, тих, що займаються операціями з нерухомістю, - 15,8%.

Основним джерелом фінансування залишаються власні кошти підприємств та організацій (47,3% усіх інвестицій в основний капітал). За рахунок коштів державного бюджету освоєно 18,6% усіх обсягів, місцевих бюджетів – 4,8%.

Разом з тим, обсяги внутрішніх інвестицій не задовольняють потреб міста для забезпечення сталого розвитку економіки, а обсяги інвестування не відповідають наявним потребам підприємств.

На сучасному етапі економіка потребує значних іноземних інвестицій.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в економіку міста, на 1 січня 2008 року, становив 79 млн.дол.США (50,7% до загального обсягу по області) і складає 226,9 дол. на одну особу. Приріст іноземного капіталу в 2007 році становив 42,4 млн.дол. (116% обсягів на початок року).

Інвестиції надійшли із 29 країн світу, при цьому на 5 із них припадає 87,5% їх загального обсягу. До п’ятірки найбільших країн–інвесторів входять: Віргінські Британські Острови – 34,7 млн.дол., Кіпр – 17,2 млн.дол., Сполучене Королівство – 8,3 млн.дол., Нідерланди – 6 млн.дол., Сполучені Штати Америки – 3 млн.дол.

Іноземні інвестиції вкладено в 102 підприємства міста. Найбільш інвестиційно привабливими залишаються підприємства з швидкоокупними видами економічної діяльності: підприємства промисловості, у тому числі нафтопереробної, харчової та перероблення сільськогосподарських продуктів, будівельна галузь, торгівля та операції з нерухомим майном.

Значні суми інвестицій мають: ВАТ “Херсонський комбінат хлібопродуктів”, ЗАТ “Фрідом фарм Інтернешнл”, ДП “Вендельн Україна”, ВАТ “Херсонський нафтопереробний комплекс”.

З метою поширення інвестиційної привабливості міста за 2007 рік проведено 21 зустріч з іноземними делегаціями, на яких обговорювалися питання щодо створення у м. Херсоні нових підприємств, розвитку будівництва житла, освіти та надання гуманітарної допомоги медичним закладам міста, розвитку малого бізнесу.

За результатами візитів:

- директора департаменту з відновлювальних джерел енергії консалтингової компанії „Рьодель і партнери” Крістіана Шонвайзнера в липні 2007 року відбувся візит міського голови до німецького міста Унтерхахінг з метою ознайомлення з інноваційним проектом щодо виробництва теплопостачання та електроенергії з джерел глибинної геотермальної енергії. Під час зустрічі з мером міста Е. Кнапеком обговорені питання щодо встановлення партнерських відносин між Херсоном та Унтерхахінгом;

- директора українського ТОВ „Danone” Стефана Бату (Франція) планується інвестування у ЗАТ „Молочний завод „Родич” більш ніж 20 млн. євро;

- представників Фундації „business- award” (Австрія) інформація щодо інвестиційної привабливості підприємств міста поширена серед австрійських ділових кіл. Заплановано підписання меморандуму про порозуміння, проведення науко – практичної конференції;

- представників проекту „Розвиток громадського суспільства в Україні” (Данія) у березні 2007 році в Херсоні відбулася презентація проекту „Розвиток громадського суспільства в Україні”, за сприяння фахівців ОБСЄ. Мета проекту – зосередження на таких сферах як захист прав людини, прозорість і підзвітність процесів управління;

- посла Норвегії в Україні Олава Бестарда в місті започаткована норвезько – українська програма «Чисте виробництво». Відбувся перший семінар за участі норвезьких інженерів – експертів для представників комунальних, ремонтних та будівельних підприємств, працівників теплоцентралей, очисних споруд, організацій, які надають послуги зі збирання та переробки сміття, тощо. 30 спеціалістів промислових підприємств та об’єктів ЖКГ міста і області розроблятимуть енергозберігаючі та екологічно безпечні проекти. За сприяння Міністерства іноземних справ Норвегії, найкращий проект отримає допомогу від скандинавської фінансової корпорації у вигляді кредиту під низькі проценти;

- делегації німецької компанії «Марлоу Навігейшн» Херсонський державний морський інститут у 2008 році отримує від компанії інвестицій на суму 600 тис. дол. США, що підуть на розвиток матеріально – технічної бази інституту. Крім того, німецька сторона надасть ще 100 тис. дол. для навчання 10 курсантів з малозабезпечених сімей, а 200 найкращих курсантів щомісячно отримуватимуть стипендію в розмірі 50 доларів. На двох суднах компанії херсонські курсанти проходитимуть практику, після якої компанія забезпечить їх роботою. «Марлоу Навігейшн» також надає гарантію професійного росту херсонським морякам, які працюватимуть на суднах компанії;

- представників посольств та консульств Кореї, Грузії, Румунії та ПАР розглядаються пропозиції про встановлення побратимських відносин.

Продовжується тісна співпраця з представниками ЗМІ, якими постійно надається інформація про міжнародні зв’язки Херсона, роботу з МЧК, Міжнародною Асамблеєю столиць і крупних міст.

Розвиток підприємництва. Малий бізнес є одним із провідних секторів економіки міста та важливим чинником її розвитку, оскільки малий бізнес допомагає утвердженню конкурентних відносин, бо він є антимонопольним за своєю природою, що проявляється в різноманітних аспектах його функціонування.

У місті налічується понад 3,8 тис. малих підприємств, які працюють майже в усіх галузях економіки, виробляючи конкурентноздатну продукцію. На 10 тис. осіб наявного населення припало 109 малих підприємств (по області – 55, по Україні – 66 малих підприємств). До речі, у 2002 році цей показник складав лише 77 малих підприємств на 10 тис. населення.

Розвиток малого підприємництва сприяє створенню ефективного конкурентного середовища і сприяє вирішенню соціально-економічних проблем міста: приватні перевізники, створення торгової мережі, закладів громадського харчування (кафе, бари, ресторани), сфери послуг, ринок продуктів харчування, будівництво тощо.

Підприємствами малого бізнесу виробляється 8,6% обсягу продукції, робіт, послуг, що створюються господарським комплексом міста; у малому бізнесі задіяло 52,8 тис. осіб, або 32,8% від чисельності зайнятого населення.

Виконавчі органи міської ради прагнуть надати херсонським підприємствам можливість, не марнуючи зайвого часу, розпочати власну справу.

У напрямку сприяння розвитку малого бізнесу вже п’ятий рік працює Реєстраційна палата.

Щоп’ятниці у виконкомі міської ради відбуваються засідання Єдиного офісу. У 2007 році його відвідали 1953 підприємці, розглянуто 19201 питання.

Відповідно до вимог Закону України „Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”, у 2007 році створено Дозвільний центр в сфері господарської діяльності у м.Херсоні, головна мета якого - створення сприятливих умов для розвитку малого та середнього бізнесу в місті, спрощення та впорядкування погоджувальних процедур, скорочення витрат часу суб’єктів господарювання на отримання документів дозвільного характеру.

Робота Дозвільного центру полегшить проходження процедури отримання документів дозвільного характеру через упровадження системи організаційної єдності, дасть змогу підприємцям не тільки зменшити часові та фінансові витрати, а й вплине на збільшення кількості бажаючих отримати документи дозвільного характеру та впроваджувати нові види діяльності без труднощів в оформленні дозвільних документів.

З метою підтримки та розвитку малого підприємництва за 2007 рік видано 220 дозволів на розміщення об’єктів торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування та 344 дозвола на виконання будівельно-монтажних робіт по переобладнанню; надано в оренду 411 та передано у власність 95 нежилих приміщень; надано в користування 428 земельних ділянок.