ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Херсон

Економіка Херсона за 2014 рік

Інвестиційна та підприємницька діяльність

За 2014 рік в розвиток економіки міста підприємствами та організаціями за рахунок усіх джерел фінансування вкладено 738,6 млн.грн. капітальних інвестицій (за 2013 рік – 872,8 млн.грн.). Найбільше зменшення спостерігається у галузях:

- тимчасове розміщення та організація харчування – на 57%;

- охорона здоров’я та надання соціальної допомоги – на 52,4%;

- професійна, наукова та технічна діяльність – на 38,6%;

- будівництво – на 38,2%;

- містецтво, спорт, розваги та відпочинок – на 31,7%;

- промисловість – на 14%.

Протягом 2014 року найбільше коштів інвестовано:

- у промисловість 232,5 млн. грн., що склало 31,5% від загального обсягу освоєних капітальних інвестицій;

- у розвиток будівельної діяльності – 125,8 млн.грн., або 17% загального обсягу;

- у сільське, лісове та рибне господарство – 82,0 млн.грн., або 11%;

- в операції з нерухомим майном – 74,7 млн.грн., або 10,1%.

Низькою залишається частка коштів на розвиток соціальної сфери. В освіту, охорону здоров’я та надання соціальної допомоги з початку року вкладено відповідно 1% та 0,8% загального обсягу капітальних інвестицій.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в економіку міста, на 01 січня 2015 року, становив 78,6 млн.дол. США (37,3% до загального обсягу по області), що на 39% менше обсягів інвестицій на 01 січня 2014 року, та в розрахунку на одну особу становить 237,6 дол. США, що на 38,9% менше ніж у 2013 році.

Найбільше скорочення спостерігається у галузях:

- транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність – на 74,7%;

- операції з нерухомим майном – на 45,5%;

- промисловість – на 30,1%;

- будівництво – на 29,1%;

- торгівля – на 9,1%.

У порівнянні з 2013 роком обсяг експорту товарів м. Херсона збільшився на 5,7% і становив 264,5 млн.дол.США, обсяг імпорту зменшився на 27,7% і склав 105,8 млн. дол. США. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами м.Херсона становило 158,6 млн.дол.США (у 2013 році – 104,0 млн.дол.).

Найбільші обсяги експортних поставок здійснювались до Нідерландів – 19,1% до загального обсягу експорту, Туреччини – 17,8%, Німеччини – 7,5%, Казахстану – 7,4%.

Основу товарної структури експорту м.Херсона складали продукти рослинного походження (49% до загального обсягу експорту міста), готові харчові продукти (12,4%), деревина і вироби з деревини (11,8%), недорогоцінні метали та вироби з них (11,2%).

Суб’єктами господарювання міста здійснюються зовнішньоторговельні операції з партнерами 103 країн світу.

За 2014 рік зареєстровано 1813 новостворених суб’єктів господарювання – юридичних і фізичних осіб (за 2013 рік – 1799 суб’єктів), 7647 суб’єктів господарювання припинили підприємницьку діяльність (за 2013 рік – 2105 суб’єктів).

Одним із пріоритетних напрямків сучасної державної політики із реформування економіки є спрощення процедури входження в бізнес, а це, перш за все, питання реєстрації та отримання дозволів на започаткування певних видів підприємництва.

У місті створена та постійно удосконалюється інфраструктура підтримки підприємництва: Херсонський міський фонд підтримки підприємництва, Центр надання адміністративних послуг, який має два відділи: дозвільно-погоджувальних процедур та відділ адміністративних послуг.

Детальна інформація про роботу відділів дозвільно-погоджувальних процедур та адміністративних послуг розміщена на спеціально створеному сайті: www/cnap.kherson.ua.

У місті Херсоні діють 3710 малих (із них 3153 – мікро) та 140 середніх підприємств.

З метою створення сприятливого підприємницького клімату, підвищення рівня відкритості, партнерства влади і бізнесу, за звітний період виконавчими органами міської ради, установами та громадськими організаціями підприємців виконувались заходи Програми розвитку малого і середнього підприємництва.

У міському бюджеті на 2013-2014 роки на фінансування заходів Програми було передбачено 114,0 тис. грн., профінансовано – 82,0 тис. грн.

Підтримка розвитку підприємництва у місті здійснювалася у напрямках:

- впорядкування нормативного регулювання підприємницької діяльності;

- фінансово-кредитна та інвестиційна підтримка;

- ресурсне та інформаційне забезпечення, формування інфраструктури підтримки підприємництва;

- працевлаштування населення через самозайнятість;

- цільові проекти та пілотні програми.

Головним пріоритетом у діяльності виконавчих органів міської ради у впорядкуванні нормативно-правового регулювання підприємницької діяльності було запровадження засад державної регуляторної політики у сфері підприємництва. Суттєво впливало на ринкове середовище проведення публічних обговорень проектів регуляторних актів, які приймалися протягом 2013- 2014 років.

З метою забезпечення максимальної поінформованості суб’єктів підприємницької діяльності, протягом звітного періоду Державною податковою інспекцією у м. Херсоні проведено 12 прес-конференцій, 107 семінарів для суб’єктів малого і середнього підприємництва – юридичних і фізичних осіб, 32 засідання "круглого столу", 52 сеанси телефонного зв’язку "гаряча лінія", 40 лекцій на податкову тематику із школярами та студентами, у ЗМІ висвітлено 9257 інформацій.

Для стимулювання розвитку підприємництва в місті Херсоні створена та постійно вдосконалюється інфраструктура підтримки підприємництва: Херсонський центр надання адміністративних послуг, в якому працює 2 відділу: адміністративних послуг та дозвільно-погоджувальних процедур, Херсонський міський фонд підтримки підприємництва, координаційна рада з питань розвитку підприємництва, робоча група з вивчення проблемних питань підприємств м. Херсона за галузевими напрямками та сприяння вирішенню питань, що належать до повноважень органів місцевого самоврядування.

Протягом 2013-2014 років проведено ряд заходів щодо розвитку Центру надання адміністративних послуг м. Херсона, створеному у 2012 році. Так, Центр розміщено на значно більшій площі – понад 160 кв. м, впроваджено електронну форму заяви. На його території працює система Wi-Fi, консультаційний рецепшин, знаходиться 9 стендів з інформацією режиму роботи, переліку послуг, зразків заяв.

Рішенням міської ради від 28.02.2014 №1327 затверджено 22 адміністративні послуги виконавчих органів Херсонської міської ради. На кожну послугу затверджено інформаційну та технологічну картку.

Дозвільний центр є складовою Центру адміністративних послуг, в якому працюють 14 представників регіональних, територіальних та місцевих дозвільних органів, територіального управління Держгірпромнагляду у Херсонській області, які не мають структурних підрозділів у районах та містах області. Державні адміністратори відділу дозвільно-погоджувальних процедур надають консультації. Сформовано реєстр із 40 послуг дозвільного характеру.

Для зменшення бюрократичного та адміністративного навантаження ведення бізнесу та створення максимально комфортних умов для роботи інвесторів проводиться скорочення документів дозвільного характеру

На офіційному сайті Центру надання адміністративних послуг м. Херсона (cnap.kherson.ua) постійно оновлюється інформація про адміністративні послуги, створено розділ "Перелік послуг дозвільного характеру. Сайт забезпечено довідковим ресурсом "Електронний офіс державного адміністратора", який створено для організації зворотного зв’язку із споживачами послуг, надання консультацій з питань оформлення та отримання документів дозвільного характеру.

Протягом 2013-2014 років Херсонським міським фондом підтримки підприємництва (ХМФПП) проведено ряд заходів щодо розвитку та підтримки підприємництва.

Фондом укладено угоду з міжнародним проектом "Пошук нових механізмів працевлаштування молоді, орієнтованої на самозайнятість".

З метою формування системи самозайнятості населення через створення мережі господарств сільського "зеленого" туризму, ХМФПП відпрацьовано програму для безробітних "Формування рішення щодо створення власного бізнесу у сфері сільського "зеленого" туризму" та на базі господарства "зеленого" туризму "Козацька криниця" проведено інформаційно-практичний семінар з професійної орієнтації безробітних на самозайнятість у сфері сільського "зеленого" туризму.

З метою підвищення конкурентоспроможності випускників ВУЗів, розвитку молодіжних підприємницьких ініціатив, Херсонським міським фондом підтримки підприємництва розроблено проект "Школа молодого підприємця". У межах проекту вивчався досвід підприємницької діяльності під час зустрічей з успішними підприємцями.

Розпочато діяльність першого Херсонського бізнес-інкубатора для підприємців-початківців "Школа молодого підприємця" на 3 робочі місця. У спеціально обладнаному приміщенні підприємці-початківці мають можливість вести та розвивати свою власну справу.

До співпраці з реалізації програми залучено громадську молодіжну організацію "Фундація громадянської активності".

Проведено семінари-тренінги бізнес-інкубатору "Школа молодого підприємця" на базі Херсонського державного університету та консультації на тему "Формування ефективного малого бізнесу в місті Херсоні" для підприємців, які започаткували власну справу у туристичній галузі.

У рамках створення навчально-консультаційного центру "Кращі практики місцевого підприємництва" проведено тренінги з питань започаткування малого бізнесу та основ маркетингу. Консультаційними послугами центру скористались більше 60 підприємців міста.

Удосконалено роботу сайту Херсонського міського фонду підтримки підприємництва "Все про підприємництво та інвестиції в Херсоні", на якому встановлено сторінки тестування сайту. За звітний період відбулось більше 1800 заходів користувачів на сайт.

Для безробітних осіб, які знаходяться на обліку міського центру зайнятості, проведено три семінари "Основи ландшафтного дизайну". У якості інформаційного забезпечення, учасникам семінарів надано допомогу з питань створення бізнес-плану щодо започаткування власної справи.

Для підвищення конкурентоспроможності безробітних громадян на ринку праці у місті діє система підготовки та перепідготовки незайнятого населення.

Міським центром зайнятості на професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації за 2013-2014 роки направлено 1247 осіб за професіями, які користуються попитом на ринку праці, постійно проводилася робота щодо скерування безробітних до зайняття підприємницькою діяльністю та отримання для цього фінансової підтримки. За звітний період 410 безробітних отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності.

З метою орієнтації безробітних на підприємницьку діяльність та самозайнятість, у міському центрі зайнятості проводились семінари з основ ведення бізнесу, створення нових робочих місць, надавалися консультації з питань організації та провадження підприємницької діяльності. Постійно проводилась робота щодо скерування безробітних до активізації пошуку роботи. За 2013-2014 роки профорієнтаційними послугами скористалося 37875 осіб.

Відповідно до Закону України від 01.06.2010 р. № 2289-VI "Про здійснення державних закупівель", суб’єкти малого підприємництва приймали участь у конкурсних торгах на загальних умовах.

За звітний період за рахунок коштів міського та державного бюджетів проведено 503 процедури державних закупівель товарів, робіт і послуг на суму 395,7 млн. грн. За результатами торгів було укладено 3385 договорів на загальну суму 392,8 млн. грн. Більшість учасників торгів – суб’єкти малого і середнього підприємництва.

У місті проводилась робота щодо інвентаризації земельних ділянок, які надані під будівництво та на яких розташовані об’єкти незавершеного будівництва.

На офіційному сайті Херсонської міської ради та її виконавчих органів (www.city.kherson.ua) постійно оновлювалась інформація в розділах "Зовнішньоекономічна діяльність", "Інвестиційна діяльність". Також окремо створено розділ "Інвестору", в якому розміщувались інвестиційні проекти міста.

За 2013-2014 роки виконавчими органами міської ради передано у власність суб'єктам підприємницької діяльності 48 нежилих приміщень, укладено 279 договорів оренди та додаткових угод щодо продовження строку їх дій.

У місті існує розгалужена мережа торговельних закладів та ринків, на яких суб'єкти малого та середнього підприємництва мають можливість реалізовувати свою продукцію.

На ринках, в місцях здійснення торгівлі фермерськими господарствами та сільськогосподарськими місцевими виробниками хліба, хлібобулочних, круп’яних, макаронних виробів і м’ясо-молочної продукції розміщено 23 єдиних банери – "Куточки фермерів".

З метою всебічної підтримки місцевих товаровиробників, рекламування та збільшення обсягів реалізації продукції, суб'єкти підприємницької діяльності постійно залучалися до участі у виставках-продажу, продовольчих ярмарках та інших заходах місцевого значення.

Протягом 2013-2014 років на території міста проведено 63 виставки-продажу товарів, шість передсвяткових ярмарок з продажу сільськогосподарської продукції – 27.04.2013, 31.07.2013, 21.09.2013, 26-28.12.2013, 18.04.2014, 27.12.2014. У заходах взяли участь підприємства місцевої промисловості, фермерські господарства, сільськогосподарські підприємства, суб’єкти господарювання, які займаються торгівельною діяльністю.

Мале і середнє підприємництво – це сектор, який потребує підтримки, тому що забезпечує зайнятість населення, поповнення бюджету та зміцнює економіку міста.