ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Херсон

Економіка Херсона за 2015 рік

Інвестиційна та зовнішньоекономічна діяльність

За 2015 рік у розвиток економіки міста підприємствами та організаціями за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 1,1 млрд.грн. капітальних інвестицій, що на 55,5% більше, ніж за 2014 рік.

Плановий показник Програми виконано на 174,8%. Найбільше збільшення спостерігається у галузях:

- тимчасове розміщення й організація харчування – в 4 рази;

- державне управління й оборона; обов’язкове соціальне страхування – в 2,6 рази;

- транспортне, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність – в 2,4 рази;

- освіта – в 2,3 рази;

- сільське, лісове та рибне господарство – в 2,1 рази;

- промисловість – в 1,5 рази;

- оптова та роздрібна торгівля – в 1,4 рази;

- охорона здоров'я та надання соціальної допомоги на – 41,1%;

- мистецтво, спорт, розваги та відпочинок – на 8,6%;

- будівництво – на 3,9%.

Протягом 2015 року найбільше коштів інвестовано:

- у промисловість – 349,4 млн. грн., що склало 30,4% від загального обсягу освоєних капітальних інвестицій;

- у сільське, лісове та рибне господарство – 171,1 млн.грн., або 14,9%;

- у державне управління й оборону; обов’язкове соціальне страхування – 160,1 млн.грн., або 13,9%;

- у розвиток будівельної діяльності – 130,8 млн.грн., або 11,4%;

- у транспортне, складське господарство, поштову та кур’єрську діяльність – 94,1 млн.грн., або 8,2%

Низькою залишається частка коштів на розвиток соціальної сфери. В освіту, охорону здоров’я та надання соціальної допомоги з початку року вкладено відповідно 1% та 0,7% загального обсягу капітальних інвестицій.

Економіка Херсона за 2015 рік

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в економіку міста, на 01 січня 2016 року становив 59,3 млн.дол. США (28,1% до загального обсягу по області), що на 24,1% менше обсягів інвестицій на 01 січня 2015 року. Плановий показник програми виконано на 77%. Обсяг прямих іноземних інвестицій в розрахунку на одну особу становить 179,8 дол. США, що на 24,3% менше ніж за 2014 рік. Плановий показник програми виконано на 78,1%.

Інвестиції надійшли з 31 країни світу, найбільшим інвестором є Кіпр (67,9% до загального обсягу). Найбільші обсяги вкладено у промисловість (51,7%), у тому числі у виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів (40,9%). Значні обсяги зосереджено на підприємствах, які здійснюють операції з нерухомим майном (26,7%).

Найбільше скорочення спостерігається у галузях:

- будівництво – на 49,6%;

- операції з нерухомим майном – на 33,5%;

- сільське, лісове та рибне господарство на – 33,4%;

- транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність – на 17,5%;

- торгівля – на 17,3%;

- промисловість – на 17,2%.

Вагомими чинниками, що негативно впливають на вітчизняний інвестиційний клімат в цілому або точково, є черговий перерозподіл олігархічного впливу серед великих суб'єктів бізнесу та потужних фінансово-корпоративних угруповань, а також відсутність фіскальної стабільності.

Економіка Херсона за 2015 рік

З метою поширення інвестиційної привабливості міста, у 2015 році проведено 41 зустріч з представниками іноземних країн, на яких обговорювалися питання щодо створення в м.Херсоні нових підприємств, розвитку будівництва житла та малого бізнесу.

Суб’єктами господарювання міста здійснюються зовнішньоторговельні операції з партнерами зі 101 країни світу.

Найбільші обсяги експортних поставок здійснювалися до Туреччини – 24,7% до загального обсягу експорту, Нідерландів – 10,1%, Казахстану – 6,8% та Японії – 5,6%.

Основу товарної структури експорту м.Херсона складали продукти рослинного походження (36,5% до загального обсягу експорту міста), недорогоцінні метали та вироби з них (21,7%), деревина та вироби з деревини (16%).

У порівнянні з 2014 роком, обсяг експорту товарів м.Херсона зменшився на 29,5% і становив 186,5 млн.дол.США, обсяг імпорту зменшився на 28,2% і склав 76,0 млн. дол. США. Плановий показник по обсягу експорту виконано на 82,7%, по імпорту – 101,3%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами м.Херсона становило 110,5 млн.дол.США (у 2014 році – 158,6 млн.дол.). Плановий показник виконано на 73,4%.

Економіка Херсона за 2015 рік

З метою розширення міжнародного ділового співробітництва, сприяння виробництву товарів і послуг, здійснення широкого культурного обміну, Херсонською міською радою та Чорноморською бізнес лігою організовано і проведено у червні 2015 року II Балтійсько-Чорноморський економічний форум. Для участі у Форумі прибула 31 делегація, з них 16 іноземних делегацій із 9 країн світу.

За результатами роботи Форуму, підписано 7 меморандумів і протоколів намірів, що стало поштовхом до ефективної співпраці між міською владою та іноземними бізнес-представниками. Згідно з умовами підписаних документів, встановлено економічне та культурне співробітництво між Херсоном і Посольством Республіки Болгарія, партнерські відносини з містом Клайпеда (Литовська Республіка), напрацьовано проекти у сфері водопостачання: будівництво та модернізація очисних споруд м.Херсона (співпраця з литовськими компаніями) та в сфері комунального господарства: будівництво сучасного центру сталого управління комунальними відходами м.Херсона (залучена хорватська фірма). Розпочалося співробітництво з Асоціацією інженерів-енергетиків України, Центром енергоефективності та екології і приватними підприємствами в галузі впровадження використання відновлювальних джерел енергії та альтернативних видів палива (біомаси) в комунальній теплоенергетиці в м.Херсоні.

За ініціативи Херсонської міської ради, фахівцями Клайпедського морського порту підготовлено проект реформування та розвитку Херсонського морського торговельного порту. Для реалізації зазначеного проекту передбачено залучення інвестицій у сумі близько 50 млн.доларів США.

Проект направлено для погодження до Міністерства інфраструктури України. Завдяки проекту планується збільшити вантажообіг майже у чотири рази, значно поліпшити екологію акваторії порту шляхом ліквідації відкритих майданчиків сипучих вантажів, збільшити кількість робочих місць більш ніж на 200 осіб та значно збільшити надходження податків від господарської діяльності підприємства до державного та міського бюджетів.

Спільно з Литовською стороною розглядається можливість проведення IV Балтійсько-Чорноморського економічного форуму в м.Клайпеда (Литовська Республіка) в 2017 році. Таким чином, Форум реформується в більш масштабний проект, що надасть йому новий формат міжнародного характеру та сприятиме залученню більш широкого кола іноземних інвестицій в економіку міста країн Балтії та інших центральноєвропейських країн.

Окрім того, найближчим часом плануються відкриття у м.Херсоні Почесного консульства Латвійської Республіки у Херсонській області, а в одній із шкіл міста – класи з вивчення болгарської мови.

Продовжується тісна співпраця з представниками ЗМІ, постійно надається інформація про міжнародні зв’язки Херсона, роботу з Міжнародним Чорноморським Клубом, Міжнародною Асамблеєю столиць і великих міст, Асоціацією міст України.

Постійно проводиться робота із залучення міжнародної технічної допомоги, пошуку ґрантових програм та приймається участь у конкурсах інвестиційних проектів.

Підготовлено 3 інвестиційних проекти, що реалізовувалися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку у 2015 році:

- "Реконструкція фасадів і покриттів арени стадіону КП "Розвиток спорту" м.Херсон, вул.Євгена Патона, 15-А" (вартість проекту – 2,5 млн.грн., в т.ч. з міського бюджету – 250,0 тис.грн.). Сума з міського бюджету повністю профінансована. Стадія виконання проекту – 95%;

- "Реконструкція Верхньоантонівського водозабору та водоводу питної води м.Херсон (друга черга)" (вартість проекту – 3,0 млн.грн). Сума з міського бюджету 162,1 тис.грн. повністю профінансована. У 2015 році реконструкція другої черги завершена.

- "Реконструкція басейну з улаштуванням прибудованої опалювальної на твердому паливі в загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №46 за адресою: м.Херсон, вул. Фрітаун, 82" (вартість проекту – 8 млн.грн.). Реалізація проекту не розпочата, у зв’язку із тим, що конкурсні торги відмінено. Ціна найбільш вигідної пропозиції торгів перевищувала суму, передбачену замовником на фінансування закупівлі. Реалізація проекту перенесена на 2016 рік.

Також підготовлено 4 інвестиційних проекти, що можуть реалізуватися за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку у 2016 році:

- "Будівництво водопостачання смт Комишани Комсомольського району м.Херсона" (вартість проекту – 26,8 млн.грн.).

- "Каналізаційний колектор від КНС-5 до КНС-4 в м.Херсоні – реконструкція" (вартість проекту – 4,7 млн.грн.);

- "Реконструкція водогону від НСВ-4 до площі 40-річчя Перемоги, із заміною обладнання насосів підвищення тиску холодної води в ЦТП у м.Херсоні" (вартість проекту – 20,3 млн.грн.);

- "Реконструкція ВНС-1 по пл.Жовтневій, 9 в м.Херсоні." (вартість проекту – 5,9 млн.грн.).

В умовах соціалізації економіки України та її трансформації до ринкових відносин, особливої уваги потребують інвестиції як один з головних елементів державної економічної політики в цілому. Вплив інвестиційної політики може проявитися як в прискоренні відтворювання темпів економічного розвитку міста та країни в цілому, так і в стимулюванні промислового виробництва, забезпеченні умов для стійкого й швидкого економічного зростання та підвищенні рівня суспільного добробуту в Україні.

Херсонською міською радою, Херсонським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, в партнерстві з Благодійним товариством "Центр суспільних програм" та Херсонською обласною молодіжною громадською організацією "Фундація громадянської активності" впроваджується грантовий проект "Активізація територіальної громади міста Херсона для подолання проблем внутрішньо переміщених осіб" в рамках фінансового проекту Європейського Союзу "Підтримка регіонального розвитку в Україні".

Загальна сума проекту – 804,163 тис.євро. З міського бюджету на співфінансування заплановано 2,5 млн.грн. Станом на 01.01.2016, профінансовано з міського бюджету 2,385 млн.грн.

Основними цілями даного проекту стали:

• забезпечення розміщення переміщених осіб;

• надання соціальної, психологічної, юридичної підтримки та соціального супроводу переміщених осіб на території м.Херсон;

• стимулювання економічної активності та самозайнятості переміщених осіб;

• проведення ремонту більше 3000 кв.м площі приміщень (не менше 109 кімнат для одночасного розміщення приблизно 350 осіб), які знаходяться в комунальній власності міста. Ремонтні роботи заплановані на початок 2016 року.

З метою підтримки Міського гуманітарного центру по роботі з вимушено переміщеними особами Херсонського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, залучено міжнародні благодійні організації, які сприяли підготовці до зимового періоду: багатодітні родини отримали обігрівачі, проведено утеплення місць загального проживання родин переселенців.

Налагоджено співпрацю з міжнародними фондами щодо надання гуманітарної допомоги сім’ям, які прибули з зони АТО та АР Крим. Так, Угорською Екуменічною Службою надано понад 4 тонн гуманітарної допомоги, проведено роботи з підготовки до зимового періоду (ремонт гуртожитку Херсонського державного аграрного університету, утеплення частини фасаду соціального центру матері та дитини Херсонської міської ради, передано 50 обігрівачів, встановлено бойлери, електроплити, душеві кабіни, сантехніку).

У місті проводиться робота із залучення грантових коштів Північної Екологічної Фінансової Корпорації (НЕФКО) на реалізацію наступних проектів:

- "Пілотний модуль "Зелена школа" у м.Херсон (смт Антонівка) по програмі "Фонд "Північна ініціатива гуманітарної підтримки та енергоефективності (Україна) – Збірні переносні будинки для соціальної інфраструктури Україні". Мета проекту – побудова наближеної до стандартів "зеленої" будівлі нових приміщень з урахуванням сучасних енергозберігаючих та екологічних технологій. У новій добудові планується використати комбіновану систему для нагрівання приміщення – сонячну енергію та частково – від котельні. Такі заходи дозволять економити енергетичні та водні ресурси, а також і кошти при експлуатації будівлі, які можна буде спрямувати на зміцнення матеріальної бази та інноваційний розвиток закладу. Обсяг коштів, необхідних для реалізації даного проекту, складає 2,5 млн.євро. В міському бюджеті на співфінансування заплановано кошти в обсязі 1,4 млн.грн., профінансовано станом на 01.01.2016 – 1,3 млн.грн.

Станом на 01.01.2016, в рамках проекту проведена наступна робота:

1. Підготовлено та підписано 20.10.2015 договір про ґрант між Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) та Херсонською міською радою, а також договір між Елеменко ЛТД та Херсонською міською радою про проектування, будівництво, постачання і монтаж збірної будівлі школи.

2. Підготовлено англійською мовою додатки до договору між Елеменко ЛТД та Херсонською міською радою, а саме: додаток №6 "Графік оплати"; додаток № 7 "Пропозиція"; додаток № 8 "Протокол засідання від 02.10.2015 щодо розгляду Договору"; інформації щодо виплати згідно з пунктами 2 та 3 додатка "Графік виплат" відповідно до Договору про грант.

3. Підготовлено весь пакет необхідних документів для розгляду Міністерством соціальної політики України.

4. Опрацьовані наступні питання:

- з підприємствами міста щодо розміщення тимчасового митного складу з урахуванням наступних вимог: наявність кран-балки, охорони, схеми складування, вентиляції, вологості повітря, а також додержання норм пожежної безпеки, можливість пломбування приміщення;

- з Херсонською митницею Державної фіскальної служби України щодо проведення процедури розмитнення вантажу, а саме: організації митного контролю та оформлення, супровід та зберігання вантажу.

5. За кошти міського бюджету розроблено проектну документацію, виконано демонтажні роботи для звільнення будівельного майданчика та переніс інженерних мереж, влаштовано фундамент під модульну будівлю.

- "Проект з енергозбереження у КЗ "Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних", у рамках реалізації якого передбачається впровадження комплексу заходів, спрямованих на підвищення ефективності використання теплової енергії та газу, а саме: будівництво автономного джерела тепла, утеплення будівлі, встановлення індивідуальних теплопунктів, реконструкція теплових мереж та пральні. Вартість реалізації проекту становить майже 500 тис.євро. У міському бюджеті на співфінансування у 2015 році було заплановано кошти в обсязі 2,5 млн.грн., здійснено оплату в обсязі 1,9 млн.грн на виготовлення робочого проекту, ремонт теплопункту та придбання пральних машин.