ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Херсонщина

Місто Херсон

Герб Херсона

Херсон - адміністративний, індустріальний, культурний центр Херсонської області. Єдиний морський порт на Дніпрі. Розташований Херсон на правому, високому березі Дніпра, в наймальовничишій частині річки, її дельті, яка відрізняється надзвичайною красою та неповторністю і є місцем відпочинку херсонців та гостей міста.

Херсон знаходиться на перехресті автошляхів, водних магістралей. Залізничне, водне та автосполучення дає можливість доступу до будь-якого куточка нашої та інших країн.

Поблизу міста у р. Дніпро впадають кілька менших річок, таких як Інгулець, Конка, Кошова, Вірьовчина та інші.

З глибокої давнини на берегах Дніпра де нині розкинувся Херсон, вирувало людське життя. Тут войовничі скіфи зустрічалися з давньогрецькими мореплавцями та купцями, слов'яни-землероби - з кочовими володарями Степу - печенігами та половцями.

В ХІ-ХІІІст. на великому торговельному шляху "з варягів у греки" стояло місто Олешшя - головний морський порт Київської русі.

З ХV ст. цими землями проліг кордон між володіннями українського козацтва, кримських татар, турків - османів. Майже три століття тому на острові Кошовому (нині о. Карантинний), де зараз міські вулиці та парки, існували зимівники запорізьких козаків.

Часом визначних подій в історії краю стало ХVІІІ ст. У 1737р. під час російсько-турецької війни на високому правому березі Дніпра було збудоване укріплення Олександр-шанц, що стало попередником Херсона. Завоювання Російською імперією Чорноморського узбережжя обумовило необхідність побудови флоту.

Так, Херсон був заснований у 1778 році як фортеця, морський порт та перша база Чорноморського флоту. Названа фортеця на честь давньогрецької колонії Херсонес, де у 988 році хрестився князь Володимир і яка мала стати форпостом на шляху проникнення ісламу в Російську імперію та у боротьбі християнства з язичництвом.

Херсонську фортецю будували тисячі солдатів та офіцерів, майстрів та ремісників. Жителями новозбудованого міста були українці та росіяни, греки, французи, німці, люди інших національностей. Підтримане урядом місто з його гаванню стало важливим торговим центром. Місту судилось стати і центром суднобудування і торгівлі сільськогосподарською продукцією з різними регіонами країни та зарубіжжя. В різні часи доля міста берегла його від руйнації та знищення. Попри всі негаразди, війни і революції, місто вистояло і збереглось.

Херсон розташований у континентальній області кліматичної зони помірних широт і характеризується помірно континентальним кліматом з м'якою малосніжною зимою та жарким посушливим літом.

Незначна висота території Херсонської області над рівнем океану, відсутність гір, розташування в безпосередній близькості до морів вплинули на формування кліматичних умов м. Херсона.

Характерною особливістю зими є часті відлиги, які викликаються переміщенням циклонів з Атлантики, Середземного та Чорного морів.

Загальна площа території міста 6502,3га. Від Херсона до столиці України міста Києва - 603км.

Площа Херсонської міської ради становить 42286,5га.

Надзвичайним скарбом херсонської міської ради є землі лісового фонду, які займають площу 9168,8га, та землі водного фонду, які займають площу 4703,3 га.

Унікальні водний та лісовий фонди Херсонської міської ради сприяють створенню екологічно безпечної обстановки в цілому в Південному регіоні.

Площа зелених насаджень на території міста становить 134,4га.

На території херсонської міської ради розташовані 3 районих у м. Херсон, 4 селищних та 1 сільська ради.

Площа сільськогосподарських угідь, розташованих на їх території, становить 18959,5 га, з них зрошувальних земель - 6975га.

В місті (на початок 2002 року) мешкало близько 389тисяч жителів.

Промисловий комплекс міста Херсона на початок незалнежності України налічував 11 галузей. Серед яких була представлена паливна промисловість, галузь машинобудування та металообробки, суднобудування, виробництво сільськогосподарської техніки, напівпровідникових виробів та інші.

На сьогодні з промислового комплексу зберігся Херсонський державний завод "Паллада", який має унікальну технологію будівництва різних типів плавучих споруд, насамперед плавучих доків композитного типу, що мають залізобетонні понтони та сталеві вежі. Це дозволяє створювати плавучі споруди різної довжини та ширини, вантажопідйомністю від 7 тис.тонн до 28 тис.тонн. Також, функціонує суднобудівний завод.

За роки незалежності в м. Херосн відкрилися деякі нові виробництва, серед яких ТОВ "Механічний завод", що є спеціалізованим метадургічним та машинобудівним підприємством.

Одним із пріоритетних напрямків діяльності Херсонської міської ради є всебічне сприяння розвитку малого підприємництва як найбільш гнучкого і рухливого сектора міської економіки.

За галузевими ознаками у місті Херсоні працюють: 56,1% малих підприємців у сфері торгівлі та громадського харчування, 12,2% - у будівництві, близько 7% - у сфері промисловості.

Завдяки своєму географічному розташуванню м.Херсон має розвинену мережу транспортної інфраструктури - це морський та річковий порти, залізничний вузол, аеропорт.

Херсонський морський торговельний порт - один з найбільших портів України. Він вигідно розташований у дельті річки Дніпро, у 53 милях від Чорного моря.

Порт відкритий для навігації весь рік. Основні зарубіжні партнери - Туреччина та країни Середземномор'я. На сьогодні вантажообіг становить 2 млн.т. Спеціалізується на перевалці мінеральних та хімічних добрив. Для транспортування зерна на підприємстві збудований у 1999 році новий зерновий комплекс спільно з бельгійською компанією. Крім цього, добувається 500 тис.т піску щорічно. Порт має свій кар'єр у Дніпро-Бузькому лимані. Чотири судна типу ріка-море загальною вантажоємністю 12 тис.т виконують рейси у межах Чорноморсько-Азовського басейну та Середземного моря.

Херсонський річковий порт має площу 89420 кв.м. До його складу входить також пристань у м.Голій Пристані. Загальна довжина пасажирських маршрутів - 173 км. Порт виконує вантажно-розвантажувальні та рейдові роботи. Пасажирів обслуговують 15 катерів.

Херсонське державне підприємство "Аеропорт Херсон". З 1985 року в с.Чорнобаївка функціонує сучасний аеровокзальний комплекс, котрий має все необхідне для створення максимального комфорту клієнтів і розрахований на відправлення до чотирьохсот пасажирів на годину.

У м.Херсоні у кожному мікрорайоні діють ринки, загалом в Херсоні більше 10 ринків з різними формами власності.

Найбільшим по кількості торгових місць є СП "Центральний ринок".

В Херсоні існує широка мережа культурно-освітніх закладів. До послуг населення - бібліотеки, кіноконцертний зал, кінотеатри, два театри (музично-драматичний та ляльковий), краєзнавчий і художній музеї, планетарій.

Херсон має побратимські зв"язки міста з такими містами:

  • м. Шумен (Болгария);
  • м. Кент (США );
  • м. Сипін (КНР );
  • м. Цзинань (КНР);
  • м. Залаегерсег (Венгрия);
  • м. Зонгулдак (Туреччина);
  • м. Туссон (США);