ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Сучасне суспільство

Електронні технології 21 сторіччя. Чи є надія на суспільне застосування?

Електронні технології

21 сторіччя надало для ефективного управління в усіх сферах людської діяльності потужні інструменти – інформаційні технології. Але, до сих пір технології управління та інформування, які використовує влада місцевого, обласного рівня в Херсонській області (та й на загальноукраїнському рівні), є застарілими, інформація для громади та бізнесу – не оптимальна за змістом і незручна за формою.

Хіба ми всі не відчуваємо, як все далі відстаємо в своєму розвитку від цивілізованих країн?

Напевне, що всі це добре відчувають і розуміють - і влада теж. Але, на сьогодні, в умовах неадекватної заробітної плати, не маючи достатньої технічної та нормативної бази, не маючи змоги забезпечити якісне навчання співробітників сучасним технологіям, органи державної влади  та місцевого самоврядування не можуть забезпечити якісні електронні послуги для громади, впровадити сучасні механізми консультацій з громадою. У нас немає адекватної інформації для суб’єктів регіонального розвитку, не створені  сучасні умови обміну інформацією і механізмами консультацій, впливу на прийняття рішень органами влади.

Хіба від цього не страждає бізнес?

Страждає. Адже, немає нормальної інформації ні про що. Ні про вільні земельні ділянки для бізнесу, ні про програми розвитку міста та області. Немає прогнозів ділової активності, немає оцінок ефективності виконання стратегій, планів тощо тощо.

Хіба науковці сьогодні можуть продемонструвати студентам вплив новітніх технологій на діяльність влади?

Звичайно, що НІ. Адже, на сайтах органів влади інформація навіть не структурована в зручному вигляді для потреб громади, бізнесу, науки.

Хіба прості херсонці (які всі до одного є членами міської громади, а також членами громад своїх районів та мікрорайонів, можуть щось зрозуміти про ефективність і про напрямки розвитку своєї громади?

Практично, НІ. Адже, як працюють комунальні підприємства міста, скільки коштів виділено на ремонт сусідньої школи чи свого будинку та про відповіді на інші питання, які важливі для небайдужого мешканця міста, можна або здогадуватися, або довго і, практично, безплідно шукати на сайтах органів влади, які, начебто створені для громади, але живуть своїм відокремленим сухим та незрозумілим життям. . .

Постає закономірне питання: Що з цим усім робити?

І хоч проблема багаторівнева та багатогранна, треба братися за її вирішення. І перш за все, треба впроваджувати електронне врядування, як у країнах, які  швидко,  постійно і результативно ставлять досягнення наукового прогресу на службу суспільству і, відповідно, набагато якісніше розвиваються.

Один із маленьких кроків на цьому шляху розвитку електронного врядування  в громаді м. Херсона є проект громадської організації "Розвиток" "Херсонська громада. Електронне включення нових форматів розвитку та допомоги",  який підтримала Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX). Але, хоч проект і невеликий (розрахований на п'ять місяців) , але кількість завдань до вирішення, з допомогою залучення партнерів від органів місцевого самоврядування, бізнесу, науковців,  запланована суттєва.  

Завдання проекту "Херсонська громада. Електронне включення нових форматів розвитку та допомоги" складається з 3-х напрямків

Перший напрямок: Розробка пропозицій щодо впровадження механізмів е-врядування громади Херсона в питаннях місцевого розвитку, зокрема, цільових програм. Необхідність осмислення системного впровадження механізмів е-врядування відповідає потребам реального залучення громади до управління місцевим розвитком за допомогою сучасних інформаційних технологій.

Другий напрямок:  створення Бюро суспільних знань «Інновації в громадах» на базі Централізованої бібліотечної системи (ЦБС) м. Херсона та навчання е-технологіям громадських активістів відповідає потребам громадських активістів, які прагнуть якісних змін в розвитку міста та розвиває важливу роль бібліотеки, як потужної інституції з накопичення та розповсюдження знань щодо практик суспільного місцевого, загальноукраїнського та світового досвіду з розвитку громад , в т.ч. щодо е-врядування.

Третій напрямок: Впровадження пілотного блоку е-послуг з питань державної соціальної допомоги сім’ям з дітьми в Дніпровському районі м. Херсона буде реалізувати в практичній площині сучасні механізми отримання допомог, які вкрай затребувані з боку малозабезпечених верств населення Херсона.

Цільовими групами проекту є:

  • нові громадські активісти, що з’явилися на хвилі Майдану і неоголошеної війни, які прагнуть впровадження якісних змін у відносинах влади та громади в питаннях місцевого розвитку
  • представники органів місцевого самоврядування, бізнесу, науки, громадськості, бібліотечної системи, які зацікавлені у впроваджені сучасних інформаційних технологій у взаємодії влади та громади
  • працівники соціальних закладів та особи, які мають отримувати соціальну допомогу сім’ям з дітьми
  • вся громада м. Херсона
  • Користь від реалізації проекту отримають всі його безпосередні учасники за рахунок отримання нових знань відносно е-урядування та впровадження своїх конструктивних пропозицій

    Органи місцевого самоврядування м. Херсона, в результаті виконання проекту, отримають бачення громади та початок впровадження затребуваних механізмів е-урядування.

    Соціальні установи та малозабезпечені херсонці, що отримують соціальну допомогу, отримають удосконалення механізмів надання такої допомоги за рахунок пілотних е-послуг.

    Бізнес – спільнота отримає сучасні механізми е-урядування для впливу на розвиток міста

    Громада отримає подальший розвиток бібліотечної системи, як сучасного джерела накопичення і передачі суспільного місцевого, загальноукраїнського та світового досвіду з розвитку громад

    Якісними результатами проекту буде розвиток е-урядування в м. Херсоні з урахуванням стратегії і напрямків урядової політики з розвитку е-урядування та бачення громади міста і як наслідок, покращення взаємодії влади і громади в питаннях місцевого розвитку, покращення інструментів місцевого розвитку – цільових програм, удосконалення системи надання соціальних послуг та загальне підвищення рівня знань в громаді щодо е-врядування та суспільних розвиткових механізмів.

    Проект закінчиться, а що далі?

    ХМГО «Розвиток» буде продовжувати активну діяльність у сфері поширення е-урядування в партнерстві з Централізованою бібліотечною системою міста за рахунок проведення навчань, круглих столів, презентацій з використанням обладнання та інтернет-послуг бібліотек та ініціювати спільні заходи з представниками влади і громади щодо активізації та залучення громади до е-урядування.

    Але, головна надія на те, що народиться дієва співпраця  представників влади, бізнесу, науки, громадськості у впровадженні   електронних  технологій 21 сторіччя у суспільне управління і ці технології будуть працювати на розвиток нашої громади.