ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Самоврядування

Інтерв'ю начальника Управління у справах сім'ї, молоді та спорту обласної державної адміністрації
Трамбовецького Віктора Дмитровича

Трамбовецький Віктор Дмитрович

Вікторе Дмитровичу, скажіть, будь ласка, як довго Ви очолюєте управління зі справ сім'ї, молоді та спорту і що спонукало Вас прийняти рішення очолити саме це управління?

Я перебуваю на своїй посаді тільки одинадцятий місяць. Що стосується того, що мене спонукало очолити управління, то можна сказати відверто – досвід, який я маю і який дає мені впевненість в своїх силах. Адже я працював директором приміської сільської школи у Сонячному протягом шістнадцяти років, потім чотири роки начальником управління освіти міста Херсона. Далі, чотири роки директором спеціалізованої школи №27 з вивчення іноземних мов та інформатики в місті Херсоні. Тобто, моя робота все життя пов'язана з молоддю, а, відповідно, і з сім'єю, і зі спортом. Тому, коли постало питання кому займати цю посаду, і голова обласної державної адміністрації Борис Віталійович Сіленков запропонував мені цю роботу, я сказав: «Піду!» Досвід дає мені право не починати з нуля, тільки придивляючись до проблем, які існують і в сім'ї, і у молоді, і у спорті, але ініціювати їх вирішення.

А які саме завдання вирішує управління по напрямках діяльності?

Робота в напрямку розвитку спорту - це робота з тренерами, спортсменами Херсонської області, які беруть участь в обласних, українських, європейських, світових змаганнях. Це сьогодні десятки спортивних федерацій, які об'єднуються на громадських засадах і створюють умови для того, щоб молодь мала змогу займатися спортом. Це сьогодні п'ять спортивних товариств, які очолюють спортивну громадськість як спортсменів, так і тренерів. Це сьогодні 51 дитячо-юнацька спортивна школа в Херсонській області, одна з яких для дітей інвалідів (таких шкіл всього дві в Україні - у нашій та в Донецькій областях). Це вища школа спортивної майстерності, де вчаться люди, що беруть участь в українських та європейських змаганнях, готуються до Олімпійських ігор. Це і вище училище з фізичної культури та спорту, в якому діти живуть, навчаються і тренуються.

Що стосується напрямку зі справ сім'ї, - то в Херсонській області нараховується 162300 сімей, а населення більше мільйона. Причому з усіх цих сімей 75300- неповних. І це, безперечно, проблема. Коли батьки не живуть разом, дитині не так комфортно в сім 'ї, бо їй потрібна любов та піклування як батька, так і матері. Тому кожна молода людина має добре подумати перед тим, як вступати у шлюб. Адже це, крім святкування та привітання родичів, велика відповідальність друг перед другом, перед дитиною, що народиться у сім 'ї, по великому рахунку, перед державою. Помилившись одного разу, молоді батьки спричиняють низку інших проблем. З'являються діти сироти, діти, які не мають повної сім'ї, діти, які потребують допомоги суспільства. На жаль, в нашому суспільстві існує насилля в родинах; вже не дивно, коли молоді матері, які щойно народили, кидають своє дитя. Часто відбувається так, що багатодітні сім'ї не мають належного житла, що заробітна плата не відповідає вимогам родини. Це і є ті проблеми, якими управління.

Щодо молодіжної політики, - то, ще в 2003 році був прийнятий закон про підтримку молоді в Україні. Але, на жаль, він тільки декларативно пропонує підтримувати молодь у праці, житлі, навчанні.
І хоч існують державні програми для молоді, але їх не так багато, як хотілось би. Це програма молодіжного кредитування, будівництва житла для молоді, програма оздоровлення дітей та підлітків, яка діє до 2008 року. Вже декілька років діє програма профілактики ВІЛ-СНІД захворювань та протидії наркоманії. Ця програма була покликана погасити біду. Тобто, держава передбачила кошти, щоб біду цю здолати і більше уваги було зосереджено на проблемах, які має молодь. Але нормативно-законодавчими актами не було передбачено підтримку молодої людини, яка хоче працювати, рости, досягати результату. І наше завдання полягає в тому, щоб спільними зусиллями виправити це.

З якими молодіжними організаціями співпрацює Ваше управління?

На сьогоднішній день молодіжних організацій нібито й багато - 26 організацій обласної реєстрації і більше 50 міської. Але деякі з них є організаціями тільки на папері - вони тільки зареєструвались, а реально не працюють. Такими, до речі, часто є молодіжні організації, які використовуються на виборах чи то в місцеві ради, чи то в Верховну раду, а потім вони зникають. Сьогодні управління підтримує стосунки з молодіжним парламентом, з молодіжними організаціями від соціалістичної партії, від «Партії Регіонів», від партії «Наша Україна», з БЮТівською організацією «Молода Батьківщина». Ми підтримуємо стосунки і з релігійними молодіжними організаціями. Власне ми підтримуємо всі молодіжні організації, які хочуть працювати.
До нас може звернутись будь-яка організація, але я вже переконався, що існують спритники, які дуже вдало використовують ситуацію – не працюють, а говорять. Є люди, які не так давно намагалися поцупити у мене ідею про розробку молодіжної програми «Молодь Херсонщини 2008 - 2012». Публічно поцупити. Ще у грудні місяці молодому загалу я сказав: «Я йду і Вас кличу розробити програму - не фантазію, а дійсно програму підтримки молодих людей». А тижні зо 2 тому назад на якомусь круглому столі чую – це ми подали таку ідею. Сьогодні є спроба паплюження управління деякими лідерами і лідерками, щодо того, що ми не знаємо чим ми займаємося, зокрема у молодіжному середовищі. Але Бог їм суддя.
Тому я завжди говорю молодим людям, які приходять до мене: «Давай візьмемось за якусь конкретну справу. Наприклад, відремонтуємо дитячий майданчик біля будинку N у такому-то місті». Людина відповідає: «А чому я?». Виникає питання, чим буде займатися ця організація, розмовами? А чому начальник управління, може копати землю біля управління, викорчовувати бур’яни, мені ж не пристало за посадою. Чому я можу, будучи директором школи, косити траву, фарбувати парти, а наші молодіжні «унікальні» організації говорять – ми будемо у Вас експертами. Я не проти – вивчайте, аналізуйте. Та тільки чи вистачить у Вас пане та пані досвіду дати експертну оцінку роботі владних структур, а може за книжечку ще треба сісти, а може треба ще попрацювати? На Сході є таке прислів’я: «Для того, щоб зрозуміти людину – пройди в його мокасинах хоч би одну милю». Я запрошую не тільки контролювати владу, а приходити до влади і спільно працювати в інтересах тієї ж молоді.

Як приклад, я хотів би навести діяльність молодіжної організації «Молода просвіта», яка мені цікава і симпатична. ЇЇ очолює Олег Олексюк. Як і всі молодіжні організації вона має певні проблеми – не вистачає коштів, не вистачає часу, але вони не просто тримаються, вони роблять інтересні і важливі речі. В цьому році вони будуть випускати газету «Молодь Херсонщини». Організація виграла обласний конкурс і отримала з обласного бюджету на підтримку цього видання близько 12 тис. грн. Це невеликі кошти, адже треба не тільки друкувати газету, але й платити журналістам. Але, по краплинці, по слову, по реченню, по фразі збирають ці молоді люди матеріал для газети. І я впевнений, що газета незабаром стане трибуною для обговорення молодіжних проблем. Отакими організаціями я захоплююсь і підтримую. Незалежно від того, якого політичного переконання молодь, або в якого Бога вірить чи до якої нації відноситься молода людина, для мене головне, щоб молода людина і молодіжні організації підтримували мою нашу державу Україну. Бо я дуже хочу, щоб молодь говорила з гордістю і в своїй любій державі: я – українець! До речі, опитування молодих людей у Херсонській області показало, що 60 % гордяться тим, що вони живуть на території України і що вони – українці. Це чудово. Нам ніхто щастя не принесе: ні Росія, ні Америка, ні Китай. Тільки самі, у своїй державі ми можемо збудувати суспільство, економіку, забезпечити собі житло, достаток достойне життя, а надіятись на когось – нічого.

Вікторе Дмитровичу, які Ваші плани на майбутнє?

Якщо Бог дасть мені сили, а молодіжні організації підтримують мене, я хочу, щоб до зими ми підготувати програму: «Молодь Херсонщини», де буде виписано в якому стані живе зараз молодь Херсонщини. Як вона живе, наприклад, в селі – чи вона працює, чи тікає з сіл, як чорт від ладана подалі у Москву чи Варшаву, бо нема що робити на нашій землі; чи має молодь нормальне дозвілля, чи нудиться від безділля та п’є самогонку. Я хочу подивитися реально, за допомогою Вас, молодих людей, як живе «золота молодь», як середня, як проблемна. Адже асоціальні явища – це біда нашого суспільства.
Вивчивши стан молодіжного середовища: соціально економічні, суспільно-політичні умови в яких живе молодь, можна думати про те, як змінити їх на краще. На мій погляд, кожне село, район, місто, область, вивчивши та проаналізувавши причини молодіжних проблем, мають потім ініціювати перед державою, Верховною радою, Президентом, Урядом створення Кодексу законів про молодь. Відкривши його, молода людина зможе прочитати: «Мені гарантовано після 11 класу освіту за бюджет держави. Житло. Працю. Підйомні виплати. Мене не мають права звільняти 3 роки ні приватний власник, ні державний завод чи фабрика. Гарантії на відпочинок, гарантії на народження дитини, гарантії для дитини, коли вона пішла до школи і таке інше». Оце і є в моєму розумінні Кодекс законів про молодь.
Я хочу сприяти появленню такого Молодіжного кодексу і Молодіжна програма області, я маю надію, буде кроком в цьому напрямку. Я прагну це робити не для того, щоб сказали, що начальник управління освіти такий дбайливий чи розумний. Я це роблю, бо в мене син молодий. І я хочу, щоб йому, як і іншим молодим людям було добре жити на рідній землі. Щоб молоді люди не наркотики вживали, п’янствували чи проституцією займались, а мали добру роботу, цікаве дозвілля, ростили і виховували прекрасних дітей.
І на останок я запрошую, приходьте в наші спортивні, сімейні, та інші наші робочі групи, коли ми готовимо програму «Молодь Херсонщини». Адже, якщо Ви хочете добре жити, то не чекайте, що Трамбовецький, чи Петров, чи ще хтось принесе Вам щастя – закочуйте рукава та до праці.

Бесіду вела Д. Багно
серпень 2007 р.