ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Благодійництво та меценацтво

Відновлення пам’яток

На відновлення історичних пам’яток міста, таких як вулиця Суворова, площі біля пам’ятника Шевченка, сквер ім. Потьомкіна, Свято-Успенського собору пожертвували майже 600 громадян. Загальна сума пожертви склала 670 тисяч гривень.

Пам"ятки архітектури міста Херсона


місце для фотоКатерининський собор.

Чудовий памятник Катерининського класіцизму, місце поховання князя Потьомкіна-Таврійського. Закладено у 1781, освячено у 1786 році. Дзвінниця побудована у 1810р. на місці зруйнованої під час землетрусу 1802 року навколо  собору Некрополь героїв російсько-турецької війни 1787-1791 р.р.

(вул. Перекопська,10).


місце для фотоАрсенал.

Збудований у 1784 році на Дворцовій площі. У 1815 році перебудований. Ця будівля буже добре збереглася до наших днів і має майже такий самий вигляд як і після перебудови у 1815 році.

(вул. Перекопська,13).


місце для фотоОчаківські ворота.

1783 р. Від воріт починалась головна вулиця Херсонської фортеці Дворцова. Вони дуже добре збереглися до нашого часу.Це одні із двох воріт, через які відкривався доступ до фортеці.

(Комсомольський парк).


місце для фотоМосковські ворота Херсонської фортеці.

1783 р. Свою назву вони беруть від дороги на Москву, на яку саме вони і виходили. Через ці ворота 12 травня 1787 р. в Херсон вїхала імператриця Катерина ІІ.

(Комсомольський парк).


місце для фотоГреко-Софіївська церква.

Заснована і освячена в імя Софії Премудрості Божої у 1780 році, через два роки після заснування Херсона. У 1806  перебудована в російську православну церву Різдва Богородиці. Зберігшийся іконостас церкви було привезено з острова Хиос засновниками храму батьком і трьома синами Гунаропуло

(вул. Червонофлотська,11).


Будинок віце-адмірала Д.Н.Сенявіна.

Кінець ХVІІІ ст. Чудовий памятник епохи класіцизму. Сенявін жив в цьому будинку у 1800-1803 р.р., знаходячись на  посаді капітана Херсонського порту.

(вул. Перекопська,10).


місце для фотоУспенський собор.

Заснований у 1786 році та освячений у 1798. Найкрупніший храм міста, розташований у центрі історичної частини. Статус собору отримав у 1828 році. У 1833 деревяна дзвінниця перебудована у камяну.  Цей собор було закру час Радянської влади, а саме приміщення собору використовували за різними призначеннями. У наш час собор відреставровано і він повноправно функціонує, нараду з іншими.

(вул. Леніна,5).


місце для фотоСвято-Духовський собор.

Заснований у 1804 і освячений у 1836 у центрі ринка Привоз. Статус собора отримав у 1962 році після закриття Успенського та Катерининського соборів.

(вул. Декабристів,36).


місце для фотоМорський собор святого Миколая.

Заснований у 1842 році. Центральний храм передмістя Забалка. Розташовувався у центрі базарної площі. Він ніс у собі велике релігійне значення, у ті, недалекі часи.

(вул. Доброхотова,31).


Будинок начальника Херсонського адміралтійства Катасанова.

Побудований у 1820. У 1864 році передано духовному відомству у 1875 переобладнаний для Херсонського викарного єпископа з прибудованою церквою в імя Касперовського образу Богородиці і отримавший назву архієрейського будинку.

(вул. Червонофлотська,1).


місце для фотоЦерква Всіх Святих.

Рік заснування 1808. Ця церква була збудована  на території старого міського кладовища. Це єдиний храм у всьому місті, котрий не закривався в роки Радянської влади.

На меморіальному кладовищі, яке донесло в собі до теперішнього часу всі пережиті нашим містом памятні події, є дуже багато могил-памятників видатних історичних  і політичних діячів Херсона.

(вул. Пугачова,1а).


місце для фотоБудівля колишньої міської бібліотеки (нині РАГС).

1897. Збудовано по проекту одеського архітектора Миколи Толвинського. З 1898 до 1810 р.р.  у цокольному поверсі будівлі розташовувалася перша експозиція Херсонського музею старовини.

(вул. 21 Січня,24).


Обласна лікарня.

1843. Найстаріша лікарня міста. Ансамбль лікарні, повністю зберігся до наших днів, є примітним памятником пізнього класіцізму.

(проспект Ушакова, 67).


місце для фотоЯхт-клуб.

1908 р. Яхт-клуб засновано в Херсоні у 1883 році. Будівля клубу збудована на стрілці Карантинного осторова, де у ХVIIІ столітті торгівельні кораблі проходили місячний карантин перед входом в Херсонський порт.


Будинок міського голови Миколи Блажкова (нині музична школа).

Збудований на початку ХХ століття у романтичному стилі зі середньовічною вежею по проекту одеського архітектора Пауля Клейна.

(вул. Кірова,18).


місце для фотоБудівля готелю "Європейська".

(нині "1-го Травня")

"Європейську" було споруджено у 1915 році. Вона являє собою дну з найкрупніших, найвеличніших та найкрасивіших будівель старого Херсона. Цей готель був дуже популярним у свої часи.

Збудував її архітектор Давид Бунцельман.

(вул. Леніна,26).


місце для фотоХудожній музей.

Розташований у приміщенні Міської думи, збудованому у 1905 - 1906 р.р. по проекту архітектора Адольфа Мінкуса і Антона Сварика. Прикрасою будівлі є вежа з годинником і музичним механізмом. Колекція Херсонського художнього музею одна з кращих в Україні.

(вул. Леніна, 34).


місце для фотоКраєзнавчий музей.

Розташований у приміщені Окружного суду, збудованому у  1892-1894 р.р. на центральній міській площі старого Херсона по проекту архітектора Владислава Домбровського. Експозиція музею, заснованного ще у 1890 році, відкрилася у цьому приміщенні у 1982 році.

(вул. Леніна,9).


Будинок італійського віце-консула і перуанського консула Анджело Анатра (нині шахово-шашечний клуб).

1905 р.

(вул. Леніна,18).


місце для фотоБудівля Общества Взаимного кредита (нині "Банк НРБ").

Збудовано у 1899-1900 р.р. по проекту архітектора Антона Сварика. Центральний овальний у плані обєм будівлі зі скульптурною композицією над фронтоном являє собою чудове завершення перспективи Суворовської вулиці.

(вул. Суворова,37).


Памятки монументального мистецтва


місце для фотоПам`ятник англійському гуманісту Джону Говарду.

Встановлений у 1820 році виконано по проекту відомого російського архітектора Василя Стасова. У 1828 році памятник було доповнено барельєфним портретом Джона Говарда, пересланим до Херсона із Англії (Джон Говард помер у Херсоні у 1791 році і був похований за містом, на балці Вірьовчина).

(проспект Ушакова, 50).


місце для фотоПам`ятник адміралу Федору Федоровичу Ушакову .

Скульптор А.Є. Чубін, архітектори Н.Г. і П.І. Кравченко. Це перша скульптура Ушакова у повний зріст. У 1957 році було встановлено фігуру Ушакова із оргскла,  у 1970 році замінено бронзовою.

(проспект Ушакова, 20).


місце для фотоПамятник князю Потьомкіну-Таврійському.

Встановлено у 2003 рці на місці втраченого памятника Потьомкіну роботи видатного скульптора Івана Мартоса. Перший памятник було відкрито у Херсоні у 1836 році.

(вул. Комсомольська).


місце для фотоБюст Олександра Васильовича Суворова.

Цей бюст було створено у 1904 році російським скульптором Рукавишниковим для музею Олександра Васильовича Суворова у Петербурзі.

У 1950 році бюст був подарований місту Херсону.  Встановлений поряд з будинкомb> (вул. Суворова, 1а), у цьому будинку з 1792 до 1794 р.р. розташовувалася штаб-квартира Олександра Васильовича Суворова. Цей будинок дає початок самій улюбленій та неповторній вулиці міста, яку називають маленьким Арбатом.


місце для фотоПамятник першим корабелам Чорноморського флоту.

1972 р. Скульптор І.Г. Бєлокур, В.Н. Потребенко, В.Л. Шкуропат, архітектор Г.П. Сикула, Ю.П. Тарасов. Встановлений на кордоні Херсонської Адміралтійської верфі, з котрої у 16 вересня 1783 року було спущено на воду перший корабель Чорноморського флоту "Слава Екатерины", відтворений на памятнику". (Набережна проспекту Ушакова).


місце для фотоМеморіальний комплекс Слави.

1989 р. Скульптор Зноба В.Н., архітектори Громихін В.М., Захаров С.А., Платонов Ю.П. Встановлений на місці могили Невідомого солдата, який брав участь у боях за визволення Херсона у 1944 році і перезахороненого тут у 1967 році.

(вул. Перекопська).


місце для фотоПамятник Тарасу Григоровичу Шевченко.

Відкрито 28 квітня 1971 р. скульптор І.Г. Бєлокур, архітектор Ю.П. Тарасов.

(проспект Текстильників).