ХЕРСОН. ГРОМАДА. ІНІЦІАТИВА

Портал суспільних знань і дій для розвитку Херсонщини

gerb_sity

Місто

gerb_region

Область

search_icon
 

Громадської думка

Опитування громадської думки щодо дотримання прав та свобод мещканціців об’єднаних територіальних громад

Соціологічна лабораторія Херсонської обласної організації Комітету виборців України у травні провело опитування громадської думки щодо дотримання прав та свобод мешканців об’єднаних територіальних громад. Опитування проводилося за допомоги громадських активістів у Виноградівській, Великокопанівській, Кочубеївській та Гладківській ОТГ.

Опитано усього 302 особи.

Процес децентралізації набирає обертів. Державні органи передають на базовий рівень громад все більше повноважень. Об’єднані територіальні громади отримують статус міст обласного значення. Це дозволяє збільшувати фінансову та організаційну спроможність громад за рахунок податків, які залишаються на місцях, а також за рахунок більш ефективного та раціонального управління земельними та іншими ресурсами.

Поступово будуть уходити в минуле образи неспроможного сільського самоврядування. Але з новими повноваженнями, можливостями та новими ресурсами   громади отримують й зобов’язання, зокрема, зобов’язання перед громадянами по забезпеченню прав і свобод людини.

Нагадаємо, що в статті 3 Конституції України говориться, що «людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави».

З початку 2000-х років правозахисні організації здійснювали постійний моніторинг дотримання державою зобов’язань щодо забезпечення прав та свобод людини. Цей моніторинг та регулярні рекомендації правозахисного товариства дозволили державі виявити та подолати  низку проблем у царині прав людини, ввести механізми, які допомагають громадянам. Назвемо хоча б ефективну систему безоплатної вторинної та первинної правової допомоги на рівні міст та районних центрів.

Вже сьогодні є необхідність концентрувати зусилля громадських організацій на моніторингу дотримання прав людини на рівні сільських громад. Це необхідно, в першу чергу, для більш ефективного застування нових можливостей ОТГ в створені нової реальності дотримання прав та свобод людини на рівні сільської місцевості. Й Інститути Громадянського суспільства розпочали процес моніторингу. Так, Українська Гельсінська спілка із дотримання прав людини у співдружності із офісом Уповноваженого із прав людини розробили місцевий індекс прав людини, проводить моніторингові візити до ОТГ, ретельно вивчаючи ситуацію із дотримання прав людини та надаючи рекомендації по поліпшенню ситуації.

Херсонський офіс Мережі правового розвитку, який діє на базі Херсонської обласної організації Комітету виборців України, започаткував пілотний проект моніторингу дотримання прав людини у активній співпраці із місцевими громадськими активістами. Підкреслимо, що метою дослідження є не критика місцевої влади. Найголовнішим завданням є допомога місцевій владі у виявленні проблемних місць, оцінки ступені чутливості та створення партнерства між владою ОТГ та громадськими організаціями у подоланні проблем із правами людини.

Ми обрали три головні сфери: відповідність місцевої нормативно-правової бази вимогам дотримання прав людини, аналіз реальної ситуації із правами людини та бачення мешканців ОТГ рівня дотримання своїх прав та свобод.

Ми перевіряли захищеність соціально-економічних прав, дотримання прав дитини та недискримінації, доступ до справедливого правосуддя та отримання правової допомоги, доступ до публічної інформації та прийняття рішень, попередження жорстокого поводження та катувань.

Були обрані чотири громади, які представляють різні типи: Виноградівська, Великокопанівська, Кочубеївська та Гладківська ОТГ.

Що ми виявили?

Перший висновок: селяни стримані та обережні у своїх оцінках ситуації із дотримання прав людини у своїх селах. Майже 64,8% селян оцінюють рівень дотримання  у своєму населеному пункті прав та свобод людини, як середній. Ще 12,6% оцінюють, як високий,  а 15,9% - як низький. Коли починаємо дізнаватися подробиці, то оцінки відразу починають знижатися.

Й тому висновок другий: щонайменше третина селян відчувають себе не захищеними, а роботу правоохоронних органів оцінюють, як низьку. Рівень своєї захищеності у випадку порушень прав, як середній оцінюють вже 50,8%, а 31,9% оцінюють, як низький.  Рівень роботи правоохоронних органів в районі по захисту прав громадян оцінюють як низьку 35,3%, а ще 7% вагаються, як її оцінити.

Бідність залишається найбільшою сільською проблемою та джерелом порушень прав людини. Більшість учасників опитування у відповідь на прохання оцінити соціально-економічну ситуацію (життя людей) у своєму селі на даний момент вагаються, не знають, чи добра ситуація, чи погана (37%), ще 36% вважають умови життя в селі поганими або скоріше поганими. Й лише кожен десятий оптимістично оцінює ситуацію.

При цьому майже половина учасників опитування не можуть звести кінці з кінцями, й у них викликають труднощі для придбання одягу чи взуття (49,3% опитаних). Й лише 13% не відчувають матеріальних труднощів.

В десятці проблем, які хвилюють мешканців ОТГ на перших трьох місцях, погана якість життя в цілому в країні (63,6%), хвороби власні або близьких та низька якість медичних послуг (61,3%) та бідність (58,6%).

Серед інших проблем – корупція (55,2), політична нестабільність (52,9%), комунальні проблеми (45,5), зростання злочинності (41,8%), страх військової загрози (41,4), безробіття (40,4%) та екологічні проблеми (39,7%).

Робота реформованих правоохоронців викликає розчарування у частини опитаних. За останній рік до поліції або шерифів звернулося за допомогою 33,5 учасників опитування. Й майже кожен третій з тих, хто звернувся цієї допомоги не отримав.  Майже чверть опитаних або відчули на собі, або чули від знайомих про жорстокість або протиправні дії поліції (Ось такі варіанти відповідей: «зі мною чи моїми знайомими не було, але я чув про подібні випадки в селі» відповіли 18,7%, «так, протиправні дії проти мене або моїх знайомих були» – 6%).

Ситуація із дотриманням конкретних прав часто залежить від географічного положення самого ОТГ та від якості доріг обласного чи державного значення. Чим далі від великих трас, чим гірше якість доріг, якими опікується державна влада, тим гірше ситуація. Також ми можемо вже виокремити ситуацію в тих ОТГ, де реформа почалася два роки тому від тих, де вона затрималася. Це може показувати, що чим далі будуть гальмувати проведення децентралізацію та інші реформи, які б надавали більше повноважень та можливість управляти ресурсами сільським громадам, тим гірше буде ситуація із дотриманням прав людини.

(N – кількість тих, хто відповів на запитання. Вказується, якщо на запитання відповіло менше ніж тих, хто взяв участь в опитуванні)

  1.  Оцініть будь ласка, який рівень дотримання у Вашому населеному пункті прав та свобод людини?

N=301

% до тих, хто відповів

Високий рівень

12.6

Середній рівень

64.8

Низький рівень

15.9

Вперше чую про це/не можу оцінити

6.6

  

  1. Оцініть рівень Вашої захищеності у випадку порушень Ваших прав

 

 

 % до тих, хто відповів

Високий рівень

10.6

Середній рівень

50.8

Низький рівень

31.9

Вперше чую про це/не можу оцінити

6.3

Інше

0.3

 

  1. Оцініть рівень роботи правоохоронних органів в районі по захисту прав громадян?

 

 

% до тих, хто відповів

Високий рівень

7.7

Середній рівень

48.3

Низький рівень

35.3

Вперше чую про це/не можу оцінити

7.0

Інше

1.7

 

  1. Чи зверталися Ви або Ваші знайомі та родичі до поліції або до шерифа по захисту своїх прав за останній рік?

 

 

% до тих, хто відповів

так, звертався та отримав допомогу

20.1

так, звертався, допомоги не отримав

13.4

не звертався;

66.4

 

  1. Чи були випадки, коли представники поліції здійснювали протиправні дії проти Вас або Ваших знайомих? Проявляли жорстокість?

 

N=300

% до тих, хто відповів

ні, не було

74.7

зі мною чи моїми знайомими не було, але я чув про подібні випадки в селі

18.7

так, було

6.7

 

Чи погоджуєтеся Ви із наступними твердженнями

(% до тих, хто відповів)

 

N

Так

Ні

Не знаю

6. В сільській раді є інформаційні стенди із актуальними правовими порадами

285

58.9

7.7

33.3

7. Я в сільській раді можу отримати безкоштовну правову консультацію

295

60.3

15.3

24.4

8. В нашому селі можна отримати доступні послуги нотаріуса

294

32.3

45.2

22.4

9. В нашому селі можна легко роздрукувати на принтері документи

292

43.8

34.6

21.6

10. Я можу скористатися допомогою адвоката в селі або районному центрі

290

51.0

22.8

26.2

11. До місцевого суду легко дістатися

287

35.9

38.7

25.4

12. Я задоволений роботою нашого місцевого суду

285

10.9

26.0

63.2

 

  1. Оцініть рівень доступності до медичних послуг

 

N=290

% до тих, хто відповів

Високий рівень

13.1

Середній рівень

56.6

Низький рівень

28.3

Вперше чую про це/не можу оцінити

1.4

Інше

0.7

 

Чи погоджуєтеся Ви із наступними твердженнями  (% до тих, хто відповів)

 

 

N

Так

Ні

Не знаю

14. Мешканці ОТГ проходять регулярні медичні огляди

294

38.4

22.1

39.5

15. Ми в змозі проходити щорічні флюорографічні обстеження

295

92.9

1.4

5.8

16. Ми маємо доступ до стоматологічної допомоги та протезування

292

72.6

17.5

9.9

17. Мешканці безперешкодно отримують невідкладну медичну допомогу (швидку)

291

58.8

16.2

25.1

 

  1. Оцініть рівень забезпечення медичними препаратами та доступ до них

 

N=298

% до тих, хто відповів

Високий рівень

14.8

Середній рівень

55.7

Низький рівень

24.5

Вперше чую про це/не можу оцінити

3.7

Інше

1.3

 

  1. Чи існують проблеми із влаштуванням дітей у дитячі садки?

 

N=299

% до тих, хто відповів

Так, є проблеми

15.1

Проблеми e, але вони поступово вирішуються

25.1

Ні, проблеми відсутні

32.1

Мені важко сказати.

24.7

Мене це не стосується

3.0

  1. Діти або молодь в селі має змогу ходити у кружки або спортивні секції?

 

N=299

% до тих, хто відповів

Так

69.6

Ні

14.7

Не знаю

12.0

Ваш варіант

3.7

 

  1. Ви або Ваші рідні та близькі вчасно отримують пенсій/соціальну допомоги?

N=299

% до тих, хто відповів

Так

80.6

Ні

4.0

Не знаю

13.7

Ваш варіант

1.7

Примітка щодо соціальної допомоги. Були варіанти відповідей, що пенсії отримуються вчасно, а соціальна допомога затримується.

 

  1. Чи є проблеми при отримуванні субсидій для відшкодування витрат на ЖКГ?

 

N=296

% до тих, хто відповів

Так

20.3

Ні

46.6

Не знаю

31.4

Ваш варіант

1.7

 

 

Чи маєте Ви можливість (% до тих, хто відповів)

 

N

Так

Ні

Не знаю

23. Виписувати по доступній ціні всеукраїнські чи обласні газети?

291  

72.2

15.1

12.7

24. Виписувати по доступній ціні районну газету?

287

71.8

14.3

13.9

25. Отримувати сільську газету

289

61.2

24.6

14.2

26.  Дивитися та слухати у хорошій якості програми телебачення та радіомовлення

292

77.7

14.4

7.9

27. Отримувати якісний на хорошій швидкості Інтернет

290

48.3

33.1

18.6

 

  1. Чи брали Ви участь за останній рік у громадських слуханнях або загальних зборах?

N=295

% до тих, хто відповів

Так

40.7

Ні

57.6

Не знаю

1.0

Ваш варіант

0.7

 

  1. Чи враховувала влада Ваші побажання за результатами таких слухань чи зборів?

N=291

% до тих, хто відповів

Так

15.5

Ні

45.7

Не знаю

36.1

Ваш варіант

2.7

 

  1. Як би Ви оцінили соціально-економічну ситуацію (життя людей) у Вашому селі на даний момент?

 

N=295

% до тих, хто відповів

добра

8.8

скоріше добра, ніж погана

17.6

важко відповісти, добра чи погана

36.9

скоріше погана, ніж добра

25.8

погана

10.8

 

На Вашу думку, дотримання яких з наведених конституційних прав й свобод є найбільш важливим?

(% до тих, хто відповів)

 

 

дуже важливо

безпе­речно важливо

скоріше важливо

 

менш важливо

скоріше не важливо

важко відпо­вісти

31. Право на безпеку і захист особистості n=283

83.0

12.4

3.2

0.7

0.4

0.4

32. Рівність усіх громадян перед законом n=280

83.6

10.4

4.6

1.1

0

0.4

33. Право на освіту n=275

83.3

12.4

2.9

1.1

0

0.4

34. Право на працю n=276

84.8

12.3

2.5

0.4

0

0

35. Свобода слова n=276

75.0

15.9

5.1

2.2

0

1.8

36. Виборчі права n=273

65.9

21.6

9.2

1.8

0

1.5

37. Право на приватну  власність n=266

70.0

19.6

6.8

1.4

0

2.1

38. Право на таємницю листування n=266

56.4

24.1

9.8

8.3

0.8

0.8

39. Право на власну мову і культуру n=272

58.1

25.4

8.1

5.9

0.7

1.8

40. Релігійні свободи, свобода совісті n=271

41.0

24.7

14.0

12.9

4.1

3.3

41. Свобода об’єднань, спілок n=265

37.0

20.8

16.6

16.6

2.6

6.4

42. Право на еміграцію n=271

33.6

19.9

12.9

19.9

6.3

7.4

 

  1. Скажіть, будь ласка, які з проблем вашого життя хвилюють вас більше всього?

 (n=297)

 

 

% до тих, хто відповів

Погана якість життя в цілому в країні

63,6

Хвороби власні або близьких, проблеми і низька якість медичних послуг, лікування

61,3

Відсутність грошей, бідність, погане матеріальне становище

58,6

Корупція, хабарництво

55,2

Слабкість держави, недоліки суспільства, політична нестабільність

52,9

Комунальні проблеми

45,5

Зростання злочинності, страх перед злочинцями

41,8

Загострення міжнародного становища, зростання тероризму в світі, військова загроза

41,4

Пошук роботи, безробіття, невдоволеність своєю роботою

40,4

Екологічні проблеми (низька якість води, повітря, високий рівень радіації тощо)

39,7

Погана якість життя в рідному селі

34,3

Погана якість товарів

33,7

Проблема освіти - власної, родичів, дітей

20,9

Проблеми дітей, поведінка дітей

20,5

Зміни клімату або сильний вплив погоди на самопочуття

20,5

Неможливість добре відпочити на дозвіллі або під час відпустки

19,9

Шкідливі звички (паління, пияцтво і т. Ін.) Ц власні або родичів

13,5

Моральні проблеми в родині, в місті, в державі

13,1

Інформаційний голод - дефіцит інформації про світ, країну, місто, життя громади

13,1

Страх смерті

12,5

Самотність

10,8

Пошук житла, або невдоволеність власним житлом

7,7

Великі борги перед організаціями або людьми

7,7

Стосунки з родичами

5,7

Труднощі навчання дітей рідною мовою, дефіцит книг і преси рідною мовою, тощо

5,4

Сімейні конфлікти

5,1

Невдоволеність собою

3,0

Інше

2,7

Мене ніщо особливо не хвилює

1,7

 

Соціально-демографічний блок

 

  1. Ваша стать:

 

 

%

чоловік

28.4

жінка

71.6

 

  1. Ваше освіта

 

 

%

вища, н\вища

27.3

середня спеціальна

37.2

Середня

31.4

початкова, н/середня

4.1

 

  1. Ваше зайнятість, ви зараз…

N=292

 

 

% до тих, хто відповів

Службовець

12.7

Підприємець/фермер

10.6

Працюю у сфері освіти, культури, охорони здоров’я

24.7

Робітник сільгосппідприємства

5.5

Пенсіонер

14.7

Безробітний

27.4

Інше

4.5

 

  1. Як Ви оцінюєте матеріальне становище вашої родини?

 

 

%

Не можемо звести кінці з кінцями

24.5

На харчування вистачає, але придбання одягу чи взуття вже викликає труднощі

24.8

На харчування й одяг вистачає, але на придбання таких речей, як меблі, холодильник, телевізор засобів не вистачають

37.1

Ніяких матеріальних труднощів не відчуваємо

13.6

 

  1. Ваш вік:

 

 

%

до 20 років

2.4

до 30 років

9.5

30- 60 років

71.9

старше 60 років

16.3